Turun Taiteilijaseuran perustamispäivästä 23.4.1924 tulee vuonna 2024 sata vuotta. Juhlavuoden kunniaksi Turun Taiteilijaseuran tuottaa ja koordinoi vuoden kestävää taidematkaa. Matka alkaa vuodesta 1924, jolloin Turun Taiteilijaseura perustettiin ja päättyy vuoteen 2024 jolloin Turun Taiteilijaseura täyttää huimat 100 vuotta. Matkan aikana käymme vierailulla eri vuosikymmenillä ja lähestymme Turun Taiteilijaseuran 100-vuotista historiaa näyttelyin ja tapahtumin. Syntymäpäiviä juhlitaan näyttävästi heti tammikuussa 2024,  jolloin Turun Taidehallilla nähdään Turun Taiteilijaseuran 100. vuosinäyttely.

Vuonna 2023 Turun Taiteilijaseura antaa esimakua tulevasta juhlavuodesta, julistaen avoimen idea- ja toteutuskilpailun jäsenistölleen. Kilpailu toteutetaan osana Turun Taiteilijaseuran 100-vuotisjuhlavuoden ohjelmaa. Teospalkkioon on kokonaisuudessaan varattu 9.000€ sisältäen teoksen valmistus, ripustus ja purku. Kilpailuaika alkaa 15.3.2023 klo 12  ja päättyy 30.4.2023 klo 16.

Kilpailun sisältö

Turun Taiteilijaseuran jäsenet voivat ehdottaa Turun Vanhalle Suurtorin alueelle sijoittuvaa määräaikaista julkista taideteosta tai taideteoksen omaisia elementtejä aiheena Turun Taiteilijaseura 100-vuotta. Aihe on vapaasti tulkittavissa. Ehdotusten muoto on vapaa, joten kyseessä voi olla myös performanssi, ääniteos tai yhteisöllinen teos. Osa teoksesta (ei kuitenkaan koko teosta) voi olla toteutettu digitaalisessa muodossa, joka on mahdollista esittää yleisölle verkon välityksellä.

Määräaikaan mennessä saapuneiden ehdotusten joukosta valintatyöryhmä valitsee yhden toteuttamiskelpoisen idean, jolle myönnetään 9.000€ palkkio laskua vastaan tai työkorvauksena. 

Valmiit ideat tulee voida toteuttaa Vanhalle Suurtorin alueelle siten, että ne ovat esillä 1.8.–31.10.2023. Erikseen niin sovittaessa, teokset voivat olla esillä myös pidemmän ajan.

Toteutettavien ehdotusten taiteilijat omistavat teokset koko prosessin ajan, myös esitysajan päätyttyä. Turun Taiteilijaseura ei vakuuta teosta eikä sitoudu ylläpitoon sen esilläoloaikana. Taiteilijat vastaavat itse teosten kuljettamisesta esityspaikalle, asentamisesta paikoilleen viimeistään 31.7.2023. ja poiskuljetuksesta viimeistään 3.11.2023 Ehdotusten antajilla tulee olla tekijänoikeus omiin teoksiinsa ja niiden osiin. Turun Taiteilijaseura dokumentoi toteutetut teokset.

Kenelle kilpailu on suunnattu?

Kilpailuun voivat osallistua kaikki Turun Taiteilijaseuran jäsenet. Myös työryhmät voivat osallistua, jolloin vähintään ryhmän vastuuhenkilön tulee täyttää kilpailuohjelmassa esitetyt vaatimukset. Jäsen, jolla on maksamatta erääntynyt jäsenmaksu, ei ole oikeutettu osallistumaan yhdistyksen järjestämiin taidenäyttelyihin tai -kilpailuihin.

Kuinka kilpailuun osallistutaan?

Kilpailuun osallistutaan Google Forms -lomakkeella: https://forms.gle/qUZDXbJsBa1aieZ89

Kilpailun aikataulu

Kilpailu avautuu verkossa keskiviikkona 15.3.2023 klo 12.00

Kilpailuaika päättyy sunnuntaina 30.4.2023 klo 16.00

Voittajan valinta toukokuussa 2023

Teos esillä kaupunkitilassa 1.8.–31.10.2023.

Lisätiedot kilpailusta

Johanna Sinkkonen, yhdistyksen puheenjohtaja

puheenjohtaja@turuntaiteilijaseura.fi 

Turun Taiteilijaseura ry